Prognoza pogody

Prognoza krótkoterminowa.
Obserwowałem często jednocześnie dwa modele numeryczne dostępne na serwisie ICM. Dostępne są modele UM oraz Coamps. Z moich doświadczeń to chyba najbardziej sprawdzający się model numeryczny pogody to UM. Obejmuje on najbliższe 48 godzin. Jeżeli chodzi o prognozę na najbliższe kilkanaście godzin fakt wystąpienia opadów pokrywa się praktycznie co do godziny. ICM aktualizuje prognozę co 6 godzin.

Aktualna sytuacja burzowa nad Polską.
Najbardziej aktualną sytuację burzową nad polską prezentuje blids.de. „Aktualną” to znaczy mniej więcej na 2 godziny temu. A wiadomo jeżeli chodzi o burze, 2 godziny to szmat czasu. Nie mniej jednak dzięki kolorowaniu wyładowań można bardzo łatwo się zorientować, w którym kierunku przesuwa się burza i czy „zahaczy” o nasz region.

Burze nad polską
Legenda

Tutaj już nieco ciekawsza prezentacja z IMGW. Warto kliknąć w obrazek, aby go powiększyć.

Mapa lokalizacji wyładowań (odpowiednik blids)

Mapa gęstości wyładowań

Śledzenie komórek burzowych

Prognoza długoterminowa.
W ogólności można powiedzieć, że próby prognozowania pogody na dłużej niż 2-3 dni w przód to już wróżenie z fusów. Jednak numeryczne modele sprawdzają się w tym całkiem nieźle i o ile nie przewidują dokładnie, tak trend zwykle się sprawdza. Jakiś czas temu znalazłem w internecie prognozy za pomocą modelu EPS. Polega on na wykonaniu 50 symulacji z różnymi warunkami początkowymi. Model potwierdza to, co powiedziałem wcześniej. Do 4-ech dni w przód szare linie (pojedyncze przebiegi) w miarę się pokrywają. Natomiast później obwiednia zaczyna być coraz szersza.


Temperatura
EPS temperatura

Wiatr
EPS wiatr

Opady
EPS opady

Dane pochodzą z serwisu mojapogoda.com (za instytucją European Centre for Medium-Range Weather Forecast). Niebieska linia to prognoza modelu GFS (National Centers for Environmental Prediction). Żółta to średnia z 50 przebiegów. Czerwona to model operacyjny ECMWF.

Pogoda na telefonie komórkowym.
Coraz więcej osób posiada telefon komórkowy z systemem Android. Ja korzystam z prognoz ICM za pośrednictwem aplikacji ICM Meteo firmy ivtech.pl. Programów prezentujących „jakąś” prognozę pogody jest multum. Głównie czym się różnią, to zapewne sposób prezentacji. Znaleźć taki, który korzysta z wiarygodnych prognoz – nie łatwo.

1 odpowiedź na Prognoza pogody

  1. Ja używam tylko i wyłączni UMC. Bardzo rzadko się mylą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.