Tym razem należy powiedzieć co nie co o optyce…
Powiedziałem już wcześniej, że należy poszukiwać kompaktu z obiektywem o największej średnicy. Takie obiektywy są zwykle jaśniejsze (więcej światła pada na matrycę) oraz sama optyka jest lepszej jakości. Ale obiektyw ma jeszcze inne parametry.
Bardzo ważnym elementem jest kąt widzenia obiektywu. Parametrem związanym bezpośrednio z kątem widzenia jest ogniskowa. I tutaj jest pewien haczyk. Każdy aparat kompaktowy ma inny zakres minimalnej i maksymalnej fizycznej ogniskowej, przez co nie można go porównywać z innymi aparatami. Wynika to z tego, że aparaty kompaktowe mają różne wielkości matrycy, przez co obiektyw ma inne parametry liczbowe. Ale na szczęście z pomocą przychodzi tak zwany ekwiwalent ogniskowej dla filmu 35mm. Ekwiwalent ogniskowej oznacza wielkość ogniskowej obiektywu, gdyby matryca miała wymiar jak klatka filmu 35mm. Większość producentów producentów podaje ekwiwalent ogniskowej dla filmu 35mm. Tak więc znając ekwiwalent możemy już swobodne porównać jaki kąt widzenia mają obiektywy w różnych kompaktach.
Zasada jest prosta. Im mniejsza liczba ogniskowej tym większy kąt widzenia i większą przestrzeń możemy objąć kadrem. Im większa liczba ogniskowej, tym węższy kąt widzenia i mamy większe zbliżenie. Jak to się ma w praktyce? Obiektywy od 24mm do 35mm są uważane za obiektywy szerokokątne. Są one bardzo przydatne, szczególnie w pomieszczeniach. W plenerze będziemy mogli zrobić zdjęcie budynku bez potrzeby oddalania się od niego na znaczną odległość. Oczywiście im większe zbliżenie chcemy uzyskać tym większa musi być ogniskowa. Musi ona wynosić ponad 150mm, aby uzyskać dobre zbliżenie. Jak już nie raz mówiłem, nic za darmo. Zwykle jest tak, że obiektywy w aparatach kompaktowych nie mają zoomu większe niż 10x-15x. Tak więc jeżeli obiektyw będzie miał bardzo dobre zbliżenie (np ogniskową 460mm), to na szerokim kącie będzie dość wąski – około 40mm. Wydaje się, że super zoom jest dobry. Nic bardziej mylnego. Ogniskowa 40mm sprawi, że wykonywanie zdjęć w pomieszczeniach będzie bardzo trudne. Moim zdaniem nie należy się kierować zbliżeniem. Należy szukać obiektywu, który ma najniższą możliwą wartość ogniskowej. Idealnymi wartościami są 24mm lub 28mm. Taki obiektyw zapewni nam wygodę korzystania z niego w pomieszczeniach. Przy założeniu, że taki aparat dysponuje zoomem 10x, na maksymalnym zbliżeniu ogniskowa będzie wynosić 280mm, co w zupełności wystarczy by osiągnąć satysfakcjonujące zbliżenie. Poniższe 4 zdjęcia pokazują zdjęcia wykonane na różnych ogniskowych (źródło Wikipedia):
Kliknij by powiększyć
W praktyce ekwiwalent większy niż 200mm wykorzystuje się bardzo rzadko. Jak widać 28mm jest dużo bardziej praktyczne.