Z cyklu przepraszam – Connex 900

connexW zeszłym roku, we wpisie Reakcja Łańcuchowa,  mocno pojechałem po firmie Connex i jej łańcuchach. Dzisiaj muszę odwołać część słów, które tam padły. Najpierw szybkie przypomnienie dla tych, którzy nie kliknęli w link powyżej… Napęd w moim mtb nie przyjął nowego łańcucha, więc stwierdziłem, że kupię zestaw HG-80 + 2x Connex 900. Ogólnie opinie o tych łańcuchach są dobre, szczególnie jeżeli chodzi o serię 8xx, często polecany jako trwały. Postanowiłem wtedy spróbować. Okazało się, że to był niewypał. Napęd nie chciał dobrze wyregulować i łańcuch podskakiwał na koronce 11T.

Zaczęła się diagnoza, której wynikły pewne różnice konstrukcyjne między łańcuchem Connex 900, a łańcuchami Shimano (porównywany CN-7701). Connex na środku ogniwa zewnętrznego 6,2mm (Dura Ace 6,7mm), szerokość pinu Connex 6,6mm (Dura Ace 6,3mm). Z obserwacji jak łańcuch przechodzi pomiędzy koronkami, te 0,5mm na ogniwie zrobiło by znaczącą różnicę, jeżeli chodzi o przełączanie. Problem podskakującego łańcucha zrzuciłem wtedy na spinkę, która trochę unosi łańcuch, ze względu na swoją konstrukcję. Na starych łańcuchach takich problemów nie miałem.

W Białowieży skrzywiłem hak. Wyklepałem go, wyregulowałem napęd i… Okazuje się, że wszystkie problemy minęły jak ręką odjął. Napęd wyregulował się idealnie, a łańcuch na 11T już nie podskakuje. Hmmm… Wniosek jaki się nasuwa? Hak był krzywy już wtedy, ale ze względu na różnice konstrukcyjne łańcuch Shimano radził sobie z tym lepiej, niż Connex. Dlatego, że nie miałem wcześniej problemów, zignorowałem objawy krzywego haka, czyli:

  • chwilowe przełączanie się między biegami, podskakiwanie łańcucha,
  • problem z wyregulowanie napędu na pojedynczych przełożeniach,
  • przełączanie się o dwie koronki na raz.

Zatem przepraszam Cię mój drogi Connex’ie, za nietrafną diagnozę. Nie mniej jednak kąśliwa uwaga być musi… Jesteś bardzo wrażliwy na geometrię haka – co nie jest dobre.

Dlaczego wracam do tego po ponad roku? W trekingowym używam Connex 10S0. Biorąc pod uwagę dystans przejechany w tym roku, jestem prawdopodobnie po 2/3 sezonu, to przejechałem już na tych łańcuchach ponad 6 tyś km. Napęd jest wciąż w całkiem niezłym stanie. Poprzedni zestaw (HG-31 + łańcuchy KMC Z-8) po tym dystansie był w znacznie gorszym stanie.
Zatem potwierdzam. Łańcuchy Connex są trwałe. Szacuję, że napęd ma szanse przejechać około 10 tyś km, zanim trzeba będzie go wymienić. Czy będę dalej korzystał z łańcuchów Connex? Nie wiem. Zbliża się jesień – więc błoto. Jeżeli Connex 900 na prostym haku będzie oporny na błoto (wcześniej nie był), być może przywiążę się do tej marki na dłużej.

Jak zawsze zapraszam na
Forum Rowerowe.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.