TrekNiner – sterowanie

Dane na temat sterów do ramy TDF są sprzeczne. Niektóre „karty katalogowe” mówią, że rama jest pod stery zintegrowane w standardzie tapered 1 i 1/8 ” góra i 1,5″ dół. Jeżeli tak by było, to chyba bym się zapłakał…
geo_TDF
Na szczęście zarówno zdjęcia, jak i organoleptyczne pomiary uczestników różnych forów wskazują, że są to stery standardowe, półzintegrowane 44mm. Zatem zakładam, że sprzedawca nie ma nietypowej wersji i rama będzie zgodna z opisem.
Z mojego doświadczenia wynika, że stery w rowerze działają na zasadzie – zmontuj – zapomnij. Jeżeli nie jeździ się w ciężkim terenie, nie nurkuje się w błocie to nie ma sensu ani napinanie się na stery wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę typ pracy tych łożysk, są to chyba najmniej obciążone łożyska w rowerze, bo praktycznie się nie kręcą. Jedyne obciążenia jakim podlegają to przenoszą ciężar własny jeźdźca plus ewentualne uderzenia wynikające z nierówności terenu. W jeździe miejskiej oraz lekkim terenie te obciążenia nie są szczególnie duże.
Stery Neco można już kupić od 19 PLN. Zapewne takie nabędę… A tak naprawdę to nabędę, te które będą pod ręką, przy robieniu większego zamówienia – żeby nie płacić za przesyłkę.
3624492631
Stery Neco sprawdzają się w moim MTB. Polecam. Zero problemów, dobrze uszczelnione. Ba! Stery „noname” w Trans Alpie także zadziwiająco dobrze się trzymają, mimo przebiegu 12 tyś km i mycia roweru od pewnego czasu pod myjką ciśnieniową. I tutaj trzeba się zatrzymać. Jak myje się rower pod myjką ciśnieniową, to jednak wypada co jakiś czas zobaczyć co się dzieje w sterach, gdyż niektóre smary, takie jak np Shimano, nie za bardzo są odporne na wodę.
Do sterów oczywiście są potrzebne podkładki, żeby ustawić wysokość mostka – tego też nie mam w średnicy 1 i 1/8″. Jak już podkładki to i mostek. W szosie mam mostek LT Pro, bo jako jedyny miał w komplecie przejściówkę z 1 i 1/8″ na 1″. Kosztował sporo… Tym razem bez szaleństw. Tani mostek wystarczy. Np. Zoom.
i-zoom-mostek-tds-d345a
Kierownica… Tu mam pewien dylemat. Albo prosta albo gięta. Prosta kierownica usportowi ten rower dość wyraźnie. Podoba mi się kierownica Satori 640mm o kącie 8 stopni. Delikatnie gięta, chyba będzie ok. W MTB i szosie mam prostą 600mm.
satori
Satori robi ładne kierownice w całkiem rozsądnej cenie. Jak tak popatrzę sobie na stronę katalogową, to waham się pomiędzy kątek 8 stopni a 10 stopni. Problem jest tego typu, że kąt 8 stopni jest w szerokość 640mm, a 10 stopni ma szerokość 660m, co jest już sporą wartością.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Sprzęt. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na TrekNiner – sterowanie

  1. ernesto pisze:

    Co do sterów necco sie zgodze mam takie w swoim mtb prawie 5tys km i chodza bardzo dobrze bez zadnych regulacji . Tanie i dobre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.